آمادگي شروع يک برنامه تناسب اندام را داريد ؟ ۱

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

اگر در فکر انجام برنامه هاي تناسب اندام هستيد واقعاً جالب است . فعاليت بدني احتمال خطر بيماريهاي مزمن را کاهش مي دهد ، تعادل مناسب را در بدن شما ايجاد مي کند ، به شما در کاهش وزن کمک مي کند ، عادات مربوط به خواب شما را بهبود مي بخشد و اعتماد بنفس شما را بالا مي برد .

خبر خوب اينکه براي اينکه به يک شيوه زندگي سالمتر دست يابيد

تنها بايد ۵ گام اساسي برداريد :

*  گام اول : ميزان تناسب اندام خود را ارزيابي کنيد 

کالج پزشکي ورزشي امريکا توصيه مي کند که با ارزيابي و ثبت اطلاعات اوليه ، تناسب اندام خود را  آغاز کنيد : ميزان تناسب عضلات ، انعطاف و ترکيب بدن و ... جز اين اطلاعات اوليه هستند . ثبت اين اطلاعات اوليه ميزان پيشرفت شما را کاملاً نشان مي دهد . شش هفته بعد از شروع برنامه هايتان و مجدداً پس از سه تا شش ماه خود را ارزيابي کنيد . با دانستن اين اطلاعت ،‌دقيقاً قسمتهايي از بدن که روند پيشرفت کمتري داشته اند را بيشتر تحت فشار قرار مي دهيم .

* گام دوم : برنامه خود را طراحي نمائيد

تناسب اندام معمولاً چهار بخش را شامل مي شود : ظرفيت هوازي ، توان ، انعطاف پذيري و کنترل وزن.

مورد چهارم يعني کنترل وزن از طريق فعاليتهاي ورزشي و خورد و خوراک مناسب قابل دسترسي است.

براي طراحي برنامه تناسب اندام خود نکات زير را در ذهن داشته باشيد :

·         ‌اهداف تناسب اندام را در ذهن داشته باشيد :

طبيعتاً تناسب اندام به معني يک ساير واحد و دقيق براي همه نمي باشد . لذا اهداف خود را مشخص نمائيد . آيا هدف شما دستيابي به وزن پائين تر مي باشد ؟ يا انگيزه هاي ديگري در ذهن داريد . داشتن اهداف مشخص در ذهن شما ، مي تواند در رسيدن به هدف مؤثرتر باشد .

ضمناً توانايي ها ، ضعف ها ،‌علايق و چيزهايي که دوست نداريد را کاملاً‌در نظر داشته باشيد . ميزان انعطاف پذيري شما در مقايسه با تناسب ايروبيک شما چگونه است ؟ چه فعاليتها و ورزشهايي را واقعاً دوست داريد ؟ هدف گيري بخشي ازتناسب اندام که در آن قسمت شما ضعيف هستيد و استفاده از فعاليتهايي که از آنها لذت مي بريد ممکن است منجر به رفع ضعف شود .

·         فعاليتهاي خود را بصورت منطقي افزايش دهيد :

اگر داراي مفاصل ضعيف هستيد که دچار حادثه شده اند و يا از التهاب مفاصل رنج مي بريد و يا بدلايل ديگري دچار ضعف مفاصل هستيد ، برنامه هاي ورزشي شما بايد تحت نظر يک فيزيوتراپ انجام گيرد . اين برنامه ها بايد بنحوي تنظيم شوند که بتدريج حرکات مفاصل شما را بهبود بخشند و قدرت تحمل آنها را افزايش دهند .

اگر صدمات خاص و شرايط ويژه اي نداريد تنها بايد به اين فکر باشيد که فعاليتهاي معمولي و ورزشهاي سبک کليدهاي موفقيت شما هستند .

·         در برنامه هاي روزمره خود فعاليت ورزشي را جاي بدهيد :

براي رسيدن به تناسب اندام ، بايد به طور منظم فعاليت ورزشي داشته باشيد  . لذا بايد در تمامي روزهاي هفته يا لااقل بيشتر روزهاي هفته بصورت منظم و با فشار کم تا متوسط حداقل ۳۰ دقيقه ورزش نمائيد . با گذشت زمان ، مي توانيد فعاليت ورزشي را از ۳۰ به ۶۰ دقيقه و از متوسط به شديد افزايش دهيد .

·         فعاليتهاي ورزشي مختلف را انجام دهيد  :

انجام فعاليتهاي ورزشي متنوع ، کسالت و يکنواختي را از بين مي برد و به شما در انجام آنها کمک مي نمايد ، ضمناً احتمال آسيب ديدگي در مفاصل و عضلات را کاهش مي دهد . لذا سعي کنيد نوع و شدت فعاليتهاي ورزشي را متناوباً تغيير دهيد .

·         فرصت بازسازي به بدنتان بدهيد :

بعضي از افراد فعاليتهاي ورزشي را خيلي شديد و با مدت طولاني انجام مي دهند که منجر به آسيب مفصلي و عضلاني مي شود . لذا بهتر است به آرامي و بتدريج آغاز نمائيد و بين جلسات به بدنتان فرصت کافي براي استراحت و بازسازي بدهيد .

·         برنامه خود را بر روي کاغذ يادداشت نمائيد :

نوشتن برنامه فعاليت ورزشي مي تواند باعث تحريک شما شود تا کماکان برنامه هايتان را انجام دهيد .

 

/ 0 نظر / 27 بازدید