نقش ورزش در کنترل وزن

درباره‌ ی ورزش و اهمیت آن در سلامتی انسان، بسیار سخن گفته شده است. از این رو منظور این مقاله بررسی عمیق ‌تر اثرات فیزیولوژیک و بیوشیمیایی ورزش و بررسی علمی پدید‌‌ه‌های مثبت ناشی از آن است. به ‌طور قطع با بیشتر شدن اطلاعات عمومی در این زمینه، اهمیت ورزش و فعالیت جسمانی بیش از پیش روشن خواهد شد.

 

افزایش توده‌ی عضلانی بدن وافزایش مصرف انرژی پایه

تمرینات مرتب و منظم ورزشی در زندگی افراد باعث کاهش بافت چربی و افزایش توده‌ی عضلانی بدن می ‌شود که این امر به نوبه‌ ی خود باعث افزایش مصرف انرژی پایه ‌ی بدن می ‌شود. در حدود 75- 60 درصد انرژی کل مصرفی روزانه مربوط به انرژی مصرفی در حال استراحت است، یعنی حالتی که شخص هیچگونه فعالیت جسمی نداشته و به ‌طور کامل در حال استراحت یا درازکش است.

از این مقدار انرژی مصرفی، 18 درصد آن مربوط به مصرف انرژی در عضلات در حال استراحت است. بنابراین می ‌توان به سادگی دریافت که حتی اگر شخص به علت خاصی در طول روز هیچگونه فعالیتی نداشته باشد و در حال استراحت مطلق باشد، در صورت ورزشکار بودن و داشتن توده ‌ی عضلانی بیشتر، مصرف انرژی پایه ‌ی وی بیشتر از یک شخص غیر ورزشکار با توده‌ ی عضلانی کمتر در همان شرایط خواهد بود و بدیهی است که با احتمال کمتری دچار چاقی در آینده خواهد شد.

افزایش کل انرژی مصرفی روزانه

علاوه بر نقش ورزش در افزایش مصرف انرژی در حال استراحت (از طریق افزایش بافت عضلانی و کاهش بافت چربی غیرفعال)، کل انرژی مصرفی روزانه نیز با ورزش از طریق افزایش انرژی مصرف شده در فعالیت جسمانی نیز افزایش می ‌یابد. انرژی مصرف شده در فعالیت جسمانی می ‌تواند بسیار متغیر باشد و مشخص شده است که از 100کیلو کالری در روز، در یک شخص با فعالیت نشسته، تا بیش از 3000 کیلو کالری در روز، در یک دونده ‌ی ماراتون  می ‌تواند نوسان داشته باشد که این امر خود به افزایش سوخت بافت چربی و کاهش وزن کمک می‌ کند (میزان متوسط دریافت انرژی از طریق غذا در یک رژیم معمولی 2500 تا 3000 کیلو کالری در روز است).

ورزش از اساسی ‌ترین عوامل در درمان چاقی و پیشگیری از برگشت آن

ورزش از چند طریق، از جمله افزایش انرژی مصرفی در حال استراحت به دلیل افزایش توده ‌ی عضلانی بدن، همچنین افزایش مستقیم انرژی مصرفی در حال فعالیت جسمانی، باعث افزایش کل انرژی مصرفی روزانه می شود. در نتیجه در صورت داشتن رژیم غذایی صحیح، از بافت چربی برای تأمین انرژی استفاده کرده و باعث آب شدن چربی و کاهش وزن می‌ گردد.

همچنین حتی بعد از رسیدن به وزن مطلوب با ورزش کردن، شاهد برگشت کمتر اضافه وزن خواهیم بود. چون علاوه بر کاهش توده ‌ی چربی و کاهش وزن بدن، توده‌ ی عضلانی بدن نیز افزایش یافته است که این توده ی عضلانی فعال در مقایسه با بافت چربی قدیمی غیر فعال، انرژی بیشتری را حتی در حال استراحت مطلق مصرف می ‌کند و باعث جلوگیری از تجمع مازاد انرژی مصرفی به ‌صورت چربی می‌ شود.

حفظ تناسب اندام و زیبایی جثه ‌ی افراد

همان ‌طور که گفته شد، میزان مصرف انرژی با ورزش افزایش می‌ یابد که این امر منجر به سوخت بافت‌های چربی بد فرم بدن و افزایش توده ‌ی عضلانی بدن می ‌گردد.

بدین ترتیب چربی ‌های بد شکل بدن حذف شده و هیکل متناسب و زیبایی را به شخص ورزشکار هدیه می ‌کند. مسلماً این موضوع در تمام شرایط زندگی وی، مثلاً در استخدام و ازدواج تأثیر مثبت خواهد داشت

/ 33 نظر / 598 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمدعلي

سلام وبلاگت خيلي خوبه اميدوارم بهتر هم بشه ، گفتم بي معرفتيه براي وبلاگ به اين خوبي نظر نذارم اگه وقت كردي يه سري به وبلاگم بزن مرسي... يا حق

علی

سلام............. وبلاگت خیلی عالیه......... اگه تمایل داری میخواستم تبادل لینک کنیم. منو با عنوان: مهندسی عمران لینک کن بعد خبرم کن تا لینگت کنم. ممنون.................[گل] http://omranlook.blogfa.com

برزگر

سلام وبلاگ جالب و پر محتوایی دارین من به وبلگتان همیشه سر میزنم من تازگی وبلاگی ساختم خوشحال یشوم سربزنید بهم و مرا لینک کنید http://bolandtarshavid.blogfa.com/ به اسم افزایش قد با حرکات خاص بسکتبالان اگه مرا لینک کردین خبرم کنید تا من هم شما را لینک کنم با تشکر

شراره

سلام . خیلی وبلاگ قشنگ و جالبی دارید . ببخشید یه سوال داشتم من با این که به صورت متعادل غذا می خورم اما فقط بدنم چاق میشه و صورتم هیچ تغییری نمیکنه میشه یه کم راهنمایی کنید .

شراره

سلام . خیلی وبلاگ قشنگ و جالبی دارید . ببخشید یه سوال داشتم من با این که به صورت متعادل غذا می خورم اما فقط بدنم چاق میشه و صورتم هیچ تغییری نمیکنه میشه یه کم راهنمایی کنید .

سجاد

با سلام و عرض خسته نباشید.از وب شما دیدن کردم براتون آرزوی موفقیت دارم.لطفا به وب من با عنوان مشاوره ورزشی هم سر بزنید و نظرتونو مرقوم بفرمایید.اگر تمایل داشتین با عنوان مشاوره ورزشی لینکم کن.

زهره جنابی

سلام سایت بسیار خوبی داشته اید

باران

درود . وب خوبی دارید . مطالب خوبی دارید ولی برای شما که ارشد ورزشی هستید می توانست بهتر باشد . من کارشناسی مامائی دارم و تخصصم در زمینه تغذیه و گیاهان داروئی دارم . اگه سوالی داشتید می تونم در زمینه درمان بیماری ها یا مشاوره کمکتون کنم . البته من چند تا وب مختلف دارم که به صورت تخصصی هستن . ولی ی وبی دارم که بقیه وبامو توش پیوند زدم . خوشحال میشم به وب منم سر بزنید و نظرتونو بگید. اگه خواستید منم پیوند زنید . در ضمن من شاعر هم هستم و در رشته های مختلف کار کردمو مدرک دارم . با تشکر : بارون بهاری [گل] [رویا] [گل]

باران

وب من : www.baran25bahar.blogfa.com اگه دوس داشتی منو پیوند بزن . با تشکر : باران (ماما و کارشناس گیاهان داروئی)

hamed

http://pezeshkii.com/ عالی بود